Home
 

ProdukterRäckenAluminiumRäckessystem G45 R

Räckessystem G 45R: för räckeskonstruktioner på betongplattor och Schüco balkonger

 

Med kompakta byggplattor, säkerhetsglas (även screentryckt) och perforerade plattor i aluminium går det att skapa en individuell utformning med räckessystem G 45R vid användning på betongplattor eller Schüco balkonger.

Systemfördelar:


  • Kan monteras på såväl in- som utsida
  • Effektivt och prisvärt montage tack vare smidiga montageclips
  • Punktformad infästning av fyllningspaketen (glas eller kompakta byggmaterialplattor) med clipsinfästning
  • Dold infästning med integrerade skarvförbindare till de stående profilerna
  • Infästning undertill av postkonsolerna mot befintlig balkongfundament i stålbetong med antingen synlig eller dold golvplatta
  • Täckbrickor i plast (svart och vit) för alla öppna profiler såsom exempelvis handledare och stående postprofiler

Optiskt övertygande: den vackra formgivningen av profilerna för infästning av fyllningen. Ytterligare exempel på tidsenligt utförande är den halvrunda svävande handledaren.



 

International

 

www.schueco.se

Vill du ha mer information om Schücos produkter och tjänster? Vi hjälper gärna till!